V stredu 23. októbra deti prvého stupňa prežili pod vedením svojich pani učiteliek nezabudnuteľný deň. Vzdali hold chutnému a zdravému ovociu „Jablku“. Celý deň sa niesol v duchu tohto šťavnatého zázraku. Deti si priniesli zdravé jabĺčka. Mnohé prišli oblečené vo farbách tohto ovocia, čím umocnili dôležitosť a význam jabĺk pre zdravie človeka. Formou zážitkového učenia plnili rôzne jabĺčkové úlohy, tvorili, maľovali, počúvali rozprávky aj pesničky o jabĺčku. Rozšírili svoje znalosti o jablku a zopakovali si už získané vedomosti. Nápadov na to, čo vyrobiť z jabĺčka bolo neúrekom. Spestrením dňa bola ochutnávka zdravých jablkových dobrôt, ktoré pre svoje deti pripravili ich starostliví rodičia. Jednotlivé triedne kolektívy takto netradične strávili spolu so svojimi pani učiteľkami veľmi zaujímavý a výnimočný deň.
Novinky
Deň jablka
- 21
Korčuľovanie je super!
Naši šikovní žiaci druhých ročníkov úspešne absolvovali bezplatné kurzy korčuľovania ⛸️, ktoré pre nich s nadšením zorganizoval Slovenský zväz ľadového hokeja 🏒. Deti sa na ľade nielen poriadne vyšantili, ale aj zlepšili svoje korčuliarske zručnosti, a to všetko so širokými úsmevmi na tvárach! 😄👏
Niektorí z nich už ladne brázdili ľad ako profesionáli, zatiaľ čo iní si zamilovali prvé krôčiky na korčuliach.
❄️Ďakujeme Slovenskému zväzu ľadového hokeja za túto úžasnú príležitosť! 💙 Veríme, že z týchto kurzov si deti odnášajú nielen nové zručnosti, ale aj krásne zážitky, ktoré ich budú sprevádzať ešte dlho. 👏
✨Korčuľovanie je super! 🥳
3
Špania dolina
Žiaci 6. – 9. ročníka absolvovali zaujímavú exkurziu do Španej doliny. V sprievode odborného výkladu sme navštívili Historickú školu a mohli si tak vyskúšať, ako kedysi prebiehalo vyučovanie. Zraky sme upierali na úžasné minerály v Múzeu medi, ktorá je pre Španiu dolinu veľmi významná. Na chvíľu sme sa teda premenili na baníkov a prešli cez prekop na druhý koniec dediny. Tým šikovnejším sa podarilo nájsť malachit a azurit, aby im pripomínali tento nenápadný kúsok Slovenska.
Srdcové záležitosti
Oddychovať nemá čas,
v hrudi všetkých žije.
Celý deň aj celú noc
usilovne bije.
My v ŠKD všetci vieme,
že srdce je sval.
Preto sme ho posilnili -
každý z nás bežal.
10
Milé stretnutia
Žiaci oboch štvrtých tried sa v priebehu dvoch týždňov stretli s výnimočnými ženami- spisovateľkami, ktoré sa venujú tvorbe pre deti.
Prvou z nich bola spisovateľka, fotografka a režisérka Miriam Petráňová, ktorá predstavila deťom svoju novú knižku AtlasAnka. Je to príbeh o dievčatku s veľkými snami.
Druhou osobnosťou bola pani Gabriela Futová, ktorá je deťom známa s jej záplavou vtipných kníh. Žiaci si priniesli z domu svoje knižky písané touto autorkou, ktoré im s radosťou podpísala.
Prekvapením pre spisovateľku bolo, keď zistila, že v hľadisku sedí jej menovec, žiak zo 4.A triedy, s ktorým si spoločne vytvorili vlastné selfie.
2
Európsky deň jazykov na hodinách angličtiny
Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov (26.september) sme sa rozhodli so žiakmi na hodinách anglického jazyka pracovať na spoločných projektoch. Do tejto aktivity boli zapojené triedy 6.A, 6.B a 7.A. Žiaci pracovali vo dvojiciach a v skupinách a spolu sa im podarilo vytvoriť nádherné plagáty, ktoré teraz zdobia našu nástenku. Všetkým veľmi pekne ďakujeme.
Dejepisná exkurzia Bojnice
9.októbra sa žiaci 6. ročníkov spolu s niektorými spolužiakmi z 5.A, 7.A a 7.B zúčastnili dejepisnej exkurzie v Bojniciach. Napriek daždivému počasiu sme sa veľmi tešili na Múzeum praveku , kde sme sa s naším skvelým sprievodcom ponorili do pravekých dejín Prepoštskej jaskyne a oboznámili sme sa so životom neandertálskeho človeka žijúceho v Bojniciach. Po zaujímavom výklade o pravekých dejinách sme sa presunuli do tvorivých dielní, kde sme pracovali v 4 skupinkách a našimi úlohami bolo: zvoliť si šamana neandertálskej tlupy, obliecť ho do pravekého odevu, napísať odpovede na kvízové otázky o praveku, určiť stopy zvierat, pomenovať jednotlivé stromy a kamenné nástroje. A na záver nám naši šamani zatancovali rituálny tanec na počesť úspešného lovu. Veľmi sme sa pri tom nasmiali. Po krátkej prestávke sa naše triedy presunuli do Múzea remesiel - Bencovje grunt, kde sme sa dozvedeli o histórii tohto domu a jeho obyvateľoch. Pani sprievodkyňa nám poukazovala dom, dvor, pivnicu a keramickú dielňu, kde sa v minulosti, ale i v súčasnosti vyrába keramika. Na záver sme sa opäť rozdelili do 4 skupín a riešili sme jednotlivé úlohy: napr. správne pomenovať kuchynské náradie, hospodárske nástroje, liečivé bylinky či obilniny. Pri riešení úloh sme boli úspešní a plní zážitkov a dojmov sme sa vrátili domov.
Na besede s Braňom Jobusom
Radi by sme sa s vami podelili o pozitívnu skúsenosť z besedy, ktorú dnes mali deti 2. A so spisovateľom Braňom Jobusom. Žiaci sa počas stretnutia aktívne zapájali a kládli mnoho zaujímavých otázok. Bolo vidieť ich úprimný záujem o literatúru a o tvorbu autora. Okrem pútavého rozprávania sa deti tešili aj z netradičného prekvapenia. Spisovateľ im predviedol hru na pracovné náradie, čo si získalo ich pozornosť a obdiv. Tento originálny hudobný zážitok spestril celé stretnutie a deti naň reagovali nadšene. Všetci prítomní sa výborne bavili a atmosféra bola veľmi uvoľnená. Veríme, že tento deň bol pre žiakov inšpirujúci a nezabudnuteľný.
Vymaľovaná jeseň
Keď sa leto s nami lúči,
jeseň náruč otvára.
Premaľúva všetko vôkol
od večera do rána.
Už aj u nás v školskom klube
svoje žezlo prebrala- s farbami sa pohrala.
18
Beh pre najmenších
10. októbra sa naši atléti zúčastnili ,,Behu pre najmenších ", na ktorom odbehli trať 400 m na námestí A. Hlinku. Školu reprezentovalo 14 žiakov z 1.stupňa. Najlepšie sa umiestnila Veronika Slavkovská zo 4.A, ktorá zvíťazila vo svojom rozbehu a postúpila do finále, v ktorom skončila celkovo na 6. mieste. Z ďalších rozbehov skončila na 2. mieste Ramona Strkáčová z 3.A a na 3. mieste Maximilián Janec zo 4.B, ktorí žiaľ do finále nepostúpili. Všetci naši pretekári sa držali statočne, bojovali až do konca a patrí im za to veľká vďaka.
Exkurzia Košariská
Žiaci 7. – 9. ročníkov absolvovali 3. októbra veľmi peknú a inšpiratívnu dejepisnú exkurziu, ktorá bola zameraná na významnú osobnosť našich dejín. V Štefánikovom rodnom dome v obci Košariská (okres Myjava) sa dozvedeli, že okrem astronóma, politika (aktívne sa zaslúžil o vznik 1. Československej republiky v roku 1918, aktívne bojoval za slobodu slovenského národa), diplomata (organizoval česko-slovenské légie v zahraničí), pilota a generála francúzskej armády bol i vášnivým cestovateľom, vedcom, meteorológom, kúzelníkom, fotografom i zberateľom. Precestoval takmer všetky kontinenty, pozoroval zatmenie Slnka, Halleyho kométu a ako prvý Slovák vystúpil viackrát na horu Mont Blanc. Ďalšou zastávkou bola Mohyla na Bradle, ktorej autorom je známy architekt Dušan Jurkovič. Svojím umeleckým stvárnením sa zaradila medzi významné európske pamiatky zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Mohyla je miesto posledného odpočinku M. R. Štefánika a spolu s ním sú tu pochovaní i talianski piloti, ktorí tragicky zahynuli 4. mája 1919 v Ivanke pri Dunaji. Na záver jeden z výrokov M. R. Štefánika, ktorý je aktuálny aj dnes pre nás všetkých: „Prekážky treba rozbiť, a nie sa im poddávať.“
Úspechy plavcov
Radi sa s Vami podelíme o skvelý úspech z víkendových pretekov 5.- 6.októbra, ktoré sa uskutočnili v Banskej Bystrici. Lenka Kaščáková (8.A) získala dvakrát zlatú medailu a raz bronzovú a Jakub Bajana (8.A) raz zlatú medailu a dvakrát bronzovú. Zo srdca im blahoželáme!
Majster Slovenska v atletike
Skvelý úspech dosiahol náš žiak Ľubomír Malíček z 9.B na Majstrovstvách Slovenska , ktoré sa konali 21.septembra v Humennom. V disciplíne 1500m cez prekážky nenašiel premožiteľa a stal sa oprávnene majstrom Slovenska vo svojej kategórii. O 2 týždne neskôr sa spoločne s reprezentantami Slovenska zúčastnil aj medzinárodných pretekov v Záhrebe. Ľubomírovi srdečne gratulujeme a prajeme mu veľa ďalších úspechov!
Európsky deň jazykov na hodinách nemeckého jazyka
Dňa 26. septembra sa každoročne oslavuje Európsky deň jazykov, ktorý vyhlásila Rada Európy v roku 2001. Jeho cieľom je upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov, podporiť rozvoj viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti.Hodiny nemeckého jazyka sme si spestrili rôznymi interaktívnymi úlohami a aktivitami. Svoje vedomosti si žiaci vyskúšali a overili v rôznych kvízoch o Európe s jazykovou tematikou. “Potrápili” si svoje jazyky na nemeckých, anglických, českých jazykolamoch. Najviac deti bavilo rozoznávanie rôznych jazykov z nahrávok.Žiaci zo 7. A vytvorili spoločne k Európskemu dňu jazykov krásny plagát.
V Žilinskej plaveckej štafete nám patrí opäť 1. miesto.
Dňa 26.9.2024 sa uskutočnil 16. ročník Žilinskej plaveckej štafety, do ktorej sa zapojilo 62 žiakov z našej školy. Zaplávali sme spolu obdivuhodných 92 900 metrov a získali sme tak opäť po roku 1. miesto medzi základnými školami v počte odplávaných metrov. Žiaci dostali za odmenu pamätnú medailu i ďalší voľný vstup na plaváreň. Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za vzornú účasť i za chuť a odhodlanie reprezentovať našu školu.
Náš plán na október
Atletické preteky
Za krásneho slnečného počasia sa v piatok 20.septembra konali za účasti 4 škôl atletické preteky žiakov 5.- 6. ročníka. Najúspešnejšie si počínali dievčatá: Hanka Mičeková (6.A) - 2.miesto v behu na 300m, Terezka Zbranková (6.B) - 3.miesto v skoku do diaľky a Tamarka Šmejkalová (6.B) - 4.miesto v behu na 60m. Srdečne gratulujeme a všetkým ďakujeme za bojovnosť a reprezentáciu školy.
Jesenná brigáda
Milí priatelia. Veľmi vám ďakujeme, že ste k nám dnes - v sobotu 21. septembra 2024 prišli. Urobili ste kusisko "dobrej roboty", spoločne sme prežili príjemné chvíle. Prvýkrát sme pracovali s rodičmi detí a ich pani učiteľkami z Materskej školy Jarná, veľmi nám pomohli. A pomohli nám aj s nápadmi ako naše spoločné prostredie zlepšiť, využiť pre deti. Ste naozaj super! Ďakujeme. Krátke video po kliknutí... :-)
Medzinárodný úspech
V piatok 13. septembra 2024 sa v českom Havířově uskutočnila vernisáž medzinárodnej výtvarnej súťaže Krásná jako kvítka. Tohtoročná téma bola Hudba. Súťaže sa zúčastnilo 8 krajín. Deti z našej školy v početnej konkurencii 1 300 prác (!) boli úspešné. Zaujali predovšetkým kombináciou grafických a kresebných techník. Hlavnú cenu získala Chiara Šutarová /7.A./ Prvé miesto v svojej kategórii získal Leo Oginský /2.A/ Zvláštne ceny porota udelila: Matejovi Dorčíkovi /8.B/, Lenke Kaščákovej /8.A/, Nele Dorčíkovej /7.B/ a Sofii Stancovej /2.B/. Deti tieto krásne práce vytvorili na výtvarnom krúžku pod vedením pani učiteľky Zlatky Lajčiakovej.